>>„Van der Kolk čerpá z třicetileté zkušenosti v oboru a dokazuje, že trauma je jednou z nejnaléhavějších otázek veřejného zdraví. Kniha plná vědeckých poznatků a lidských příběhů je intenzivním čtením a odolnost jeho pacientů dojímá.“
— New Scientist<<
# O knize
Trauma nelze obejít. Jeho následky zažívají mnozí – možná vy, možná vaši blízcí. Vždy však ovlivňuje životy všech okolo. A není v silách trpícího, aby projevy v podobě depresí, chronických potíží, alkoholismu, sebepoškozování či pocitů studu a osamělosti zvládl bez pomoci.
Bessel van der Kolk popisuje s laskavostí a otevřeností příběhy, s nimiž se setkal v klinické praxi, a dělí se o výsledky svých výzkumů v oblasti terapie posttraumatické poruchy. Prokázal jimi, že zanedbávané či zneužívané děti, účastníci nehod a katastrof, váleční veteráni či oběti násilných činů potřebují víc než medikamenty. Skutečné uzdravení vede přes hledání cesty k sobě samým, k vlastnímu tělu, které si v nekonečné smyčce udržuje otisk prožitého utrpení. I díky van der Kolkově práci se lze vydat na možná dlouhou, ale nadějnou cestu k lepšímu a plnějšímu životu.
Mimo jiné se dozvíte:
- Trauma negativně ovlivňuje tělo i mozek a mění schopnost zažívat radost,
důvěru, ovládat se a vnímat své tělo.
- V rozvoji vývojové traumatické poruchy hrají roli geny, hormony i rodičovská péče a láska v prvních letech života.
- Sebedestruktivní chování je často vyvoláno snahou znovu cítit a získat kontrolu nad svým životem.
- Projevy traumatu často dostávají nálepky nejrůznějších diagnóz, terapie je však
neúčinná, pokud neřeší skutečnou podstatu potíží.
- Trýznění lidé popírají realitu a oddělují se od ní, aby přežili. Přestávají tak chápat, kým jsou, co cítí a čemu a komu mohou důvěřovat.
Autor své pacienty vybízí, aby se zapojili do libovolné formy práce s tělem, která napomáhá obnovení zdravého vztahu k sobě i k druhým. V knize proto najdete doporučení na inovativní léčebné postupy od metod neurofeedbacku přes meditaci až po sport, hudbu, jógu či kurzy herectví. Přístupným způsobem tak dává naději všem, kteří dosud trpěli.
# O autorovi
BESSEL VAN DER KOLK (* 1943)
Zakladatel a bývalý lékařský ředitel Kliniky pro léčbu traumatu v Brookline v Massachusetts. Působí také jako profesor psychiatrie na Lékařské fakultě Bostonské univerzity a ředitel Národní sítě pro komplexní léčbu traumatu. Žije v Bostonu.
# Řekli o knize
„Kniha je plná moudrosti, lidskosti, soucitu a zasvěcených postřehů vycházejících z klinické praxe, výzkumu a poznání v oblasti traumatického stresu. Je to nezbytné čtení pro odborníky na duševní zdraví i zdravotní péči obecně, pro traumatizované lidi a jejich blízké. A také pro všechny, kteří hledají řešení zdravotních či sociálních problémů, s jejichž pomocí by naše společnost mohla vystoupit ze začarovaného kruhu traumatu a násilí.“
— Rachel Yehudová, profesorka v oboru psychiatrie a neurovědy působící na Lékařské fakultě Mount Sinai v New Yorku
„Tělo skutečně sčítá rány. Van der Kolkova schopnost to doložit pomocí přesvědčivých příběhů, jeho průkopnické úsilí a zkušenosti s vývojem v oboru i jeho vlastní poznání, a především objevování cest, jak s lidmi účinně pracovat na základě všímavosti k tělu (stejně jako k myšlenkám a emocím) skrze jógu, pohyb a divadlo, znamenají pro svět terapie úžasný a vítaný závan čerstvého větru a možností.“
— Jon Kabat-Zinn, autor knihy Život samá pohroma
# Citace z knihy
„Od počátku 90. let minulého století nám zobrazovací metody mozku umožnily vidět, co se v mozku traumatizovaných osob ve skutečnosti děje. Ukázalo se to jako nezbytnost k pochopení újmy způsobené traumatem a nasměrovalo nás to k vypracování zcela nových způsobů nápravy (…). Zjistili jsme, že trauma není jen určitá událost, která se odehrála v minulosti. Je to rovněž otisk této zkušenosti, který ulpěl v naší mysli, mozku a těle. Tento otisk trvale ovlivňuje způsob, jakým lidský organismus funguje, aby přežil v současnosti.
Trauma zásadně mění způsob myšlení a zpracovávání vjemů mozkem. Mění nejen to, jak myslíme a na co myslíme, nýbrž i samotnou schopnost myšlení.“
# Více se o knize dozvíte na adrese
https://melvil.cz/telo-scita-rany