Amerikanka, skoraj petsto strani obsežna epopeja o zapuščanju doma, o rasi, o laseh, pa tudi o Obamovi predsedniški kampanji, je pisateljičina zgodba, zasnovana skoraj na avtobiografskih dejstvih.
Devetnajstletna Ifemelu odpotuje na študij v Združene države Amerike. Za seboj pusti starše, prijatelje in svojega fanta Obinzeja, ki mu zaradi antiteroristične klime ne uspe pridobiti vizuma. Pozneje odpotuje v Veliko Britanijo, tam opravlja ilegalna dela, dokler ga ne deportirajo nazaj v Nigerijo. Ko je Obinze pomemben poslovnež in družinski oče, se Ifemelu po trinajstih letih odloči poiskati svojo srednješolsko ljubezen. Zgodba, ki se odvija po etapah, ima navidezno lahkotno strukturo, toda Adichiejeva nam razkriva, da so vprašanja izbire partnerja, seksa, zaljubljanja, rase, barve kože, in ne nazadnje frizure, ki jo nosimo, ključnega pomena.
Kolikor je roman vodilne nigerijske pisateljice pripoved o boleči integraciji temnopolte ženske v ameriško družbo in s tem njeno dozorevanje, postajanje, razvijanje preživetvenih strategij, neredko s feminističnimi poudarki, je hkrati tudi roman o na novo porajajoči se afriški gospodarski moči.
Chimamanda Ngozi Adichie (1977) je nigerijska pisateljica, ki je svoj prvi roman Škrlatni hibiskus objavila leta 2003 in požela odlične kritike. Leta 2007 je za Polovico rumenega sonca kot najmlajša in prva afriška pisateljica prejela prestižno britansko književno nagrado Orange. Za Amerikanko, svoj tretji roman in četrto literarno delo, je bila nagrajena z National Book Critics Circle Award 2013, New York Times pa jo je imenoval za eno izmed desetih najboljših knjig leta 2013.